FACT Carbon v Cyklo 69 – Specialized Concept Store

Fact Carbon

Co znamená FACT? Výraz Functional Advanced Composite Technology (funkční pokročilá technologie zpracování kompozitu) představuje náš celistvý pohled na práci s karbonem. Tak jako v případě mnoha dalších projektů Specialized, kola a vybavení z řady FACT cílí na potřeby a požadavky jezdců. Následně se snažíme zohlednit všechny aspekty disciplíny, pro kterou je daný produkt určen, abychom jezdcům nabídli ten nejlepší možný materiál. Náročný vývoj se skládá vždy ze čtyř základních prvků: konstrukce, výběr materiálů, proces zpracování a testování. Co je výsledkem procesu FACT? Špičková karbonová kola a další vybavení, které zaručí skutečný přínos jezdcům z cílové skupiny.

Krok 1: Potřeby jezdce


Na základě potřeb jezdce a jeho stylu jízdy (závodní silnice, triatlon, cyklokros atd.) určujeme u každého produktu nejlepší možnou kombinaci klíčových vlastností, jako je tuhost, pevnost, odolnost a hmotnost.
Krok 2: Konstrukce


Inovace a optimalizace. Toto je místo, kde sníme o nových technologiích, které učiní každé kolo nejlepším v dané kategorii. Například jednodílný celek středu a zadní vidlice redukuje deformaci této partie, čímž se zlepšuje přenos sil. Také toto vylepšení vzniklo právě zde.
Krok 3: Výběr materiálů


Dříve než začne proces výroby, vybíráme specifická vlákna, pryskyřice a výsledné pleteniny pro každé jednotlivé kolo. Stejně důležitým prvkem, jako je výběr uhlíkových vláken, je jejich orientace a vrstvení – jak je karbonová pletenina umístěna na rámu. Dobrým příkladem je model S-Works Roubaix, kde spodní trubka, horní trubka a střed využívají směs high modulus vláken E390, která jsou vysoce pevná, proto zamezují deformaci a podporují přenos sil. V této oblasti jsou vlákna pokládána pod úhlem 0°, aby se ještě více podpořila tuhost rámu.
Krok 4: Výrobní procesy


FACT IS
Naše nejvyspělejší metoda tvorby karbonových rámů. Rozdělením rámu na čtyři velké monocoque prvky (horní trubka/spodní trubka/hlava, sedlová trubka, vzpěry a jednodílný celek středu a zadní vidlice) umožňuje technologie FACT IS, aby karbonová vlákna plynule přecházela z jedné trubky do druhé. To přináší výhody v podobě nižší hmotnosti, vyšší tuhosti a odolnosti celku.

TRIPLE MONOCOQUE
Konstrukce Triple Monocoque představuje vyvážený přístup k rámu, který minimalizuje počet spojů a tedy i přebytečného materiálu. Hlavní trojúhelník, sedlové vzpěry a vidlice jsou vytvořeny jako jednotlivé prvky a následně spojeny dohromady v místě patek, středu a horního konce sedlové trubky pomocí lepidla, vyvinutého v rámci vesmírného programu.
Krok 5: Testování


Propagace jízdy na kole začíná před našimi dveřmi. Jelikož jsou obchody naše oči a uši, co se týká místních komunit, nabízí pro ně Specialized dotační program na podporu cyklistiky. Pokud jste registrováni jako nezisková organizace a chtěli byste spolupracovat s jedním z našich prodejců, přečtěte si prosím následující informace.