Brain technologie v Cyklo 69 – Specialized Concept Store
Vážení zákazníci, od 1.4. nově u objednávek (včetně kol) nad 10 000 Kč možnost komfortního doručení naším prodavačem po Praze za 99 Kč. Více informací zde.

Brain technologiePokud je požadavkem maximální účinnost tlumení a ovládání v terénu, technologii Specialized Brain nic nepřekoná. Technologii Brain naleznete na XC závodních strojích Epic a Stumpjumper HT a super všestranném trailovém kole Stumpjumper FSR. Tato technologie byla vyladěna tak, aby splnila požadavky na výkon v terénu i těch nejnáročnějších jezdců. Epic je první celoodpružené kolo, které vyhrálo světový pohár v cross country (vlastně jich vyhrálo několik). A ke každému z těchto vítězství jezdcům pomohl unikátní tlumič Brain. Technologie Brain vyladěná do terénu není jen volbou pro vytrvalostní závodníky na celoodpružených kolech, ale dokázala také ještě více zdokonalit už tak legendární model Stumpjumper FSR.

Jaký je úkol technologie brain?


Zjednodušeně to znamená, že díky technologii Brain jezdec jede rychleji a nad kolem má větší kontrolu. Základem tohoto nápadu byl poznatek, že přední odpružení je skvělé při šlapání, zatímco celoodpružená kola jsou lepší do terénu. Technologie Brain obě tyto výhody spojuje. Díky technologii setrvačnostního ventilu rozpozná rozdíl mezi aktivitou jezdce (šlapáním) a silami vyvolanými nerovnostmi terénu (kameny, vyjeté koleje, kořeny). To znamená, že kolo je pevné v hladkém terénu, aby se veškeré úsilí jezdce přeměnilo do pohybu vpřed, ale v případě nárazu je okamžitě aktivní, aby poskytlo lepší řízení.Jak funguje?


Základem technologie Brain je design setrvačnostního ventilu. Na lehkou pružinu působí závaží, které omezuje průtok oleje. V hladkém terénu to znamená, že olej neteče, takže odpružení zůstává tuhé pro efektivní šlapání. Jakmile kolo narazí na terénní nerovnost, závaží překoná sílu pružiny a ihned tak umožní průtok oleje a aktivaci odpružení. Jakmile se komprese na nerovnosti dokončí, odskok v kombinaci s pružinou zatlačí závaží zpět a znovu omezí průtok oleje, čímž se odpružení okamžitě uzamkne. Nádržka systému Brain je vzdáleně připojena k hlavní vzduchové pružině, protože čím blíže je setrvačnostní ventil ke kolu (nebo nárazu), tím citlivější je aktivace ventilu. Stejný princip platí také pro vidlice Brain. V každém provedení vidlice se proto setrvačnostní ventil musí nacházet ve spodní části pružiny, která se také označuje jako neodpružená hmotnost.

Pro výkon je velmi důležitá také orientace (nebo úhel) setrvačnostního ventilu. Když kolo narazí na terénní nerovnost, vznikne trajektorie dynamického zatížení. Setrvačnostní ventil je nejcitlivější, když této trajektorii odpovídá.FSR + Brain


Systém FSR je nejúčinnější při eliminaci pohybu zadního systému odpružení vyvolaného silou. Aktivní a nezávislý systém zůstává při průchodu síly neutrální a nedotčený. Technologii Brain používáme ke stabilizaci talíře namáhaného vahou jezdce (například při agresivním šlapání). Propojení FSR neutralizuje pohyby vyvolané kroutivým momentem pedálů.Technologie brain je stále chytřejší


Od uvedení v roce 2003 bylo tlumení Specialized Brain vyladěno tak, aby jezdci získali požadovanou optimalizovanou kvalitu jízdy. Ředitel pro technologii tlumení ve společnosti Specialized Mike „Mick“ McAndrews původní tlumení Brain vymyslel a aktivně se podílí na jeho dalším vývoji.

„Původní technologie Brain byla spíše jakýsi tlumicí přepínač ve velkém měřítku. Na základě podmínek terénu by přešel do režimu tlumení nebo režimu šlapání a v daném režimu nějakou dobu setrval, s určitou neúčinnou dobou přechodu. S novější generací tlumičů Brain systém dokáže detekovat mikroudálosti v terénu a příslušně reagovat. V uplynulých letech bylo věnováno velké úsilí zdokonalení citlivosti tlumení Brain a spojení okruhů kapalin ke zdokonalení funkce prvního ztlumení. Pro XC jezdce je podstatné, že současný tlumič Brain využívá naše vlastní provedení mikrotlumiče, které má oproti původnímu tlumení Brain poloviční hmotnost."

„Trailové tlumení Brain jsme vyladili mírně lehčí pedálovou platformou. Pro XC závody je důležité, aby tato platforma byla tuhá a pohyb převodníku tak byl během agresivního šlapání ze sedla minimalizován. Pro trailového jezdce jsme tento práh snížili na hodnotu, která stále zajišťuje efektivní stabilizaci převodníku pro šlapání v sedě. Díky lehčímu prahu se však může trailový jezdec do platformy pořádně opřít a dosáhnout s modelem Stumpjumper FSR požadované dynamiky."


Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více o informací cookies. Souhlasím.