Jak vybrat správný typ kola v Cyklo 69 – Specialized Concept Store

Jak vybrat správný typ kola

Před koupí kola je důležité si ujasnit jaké kolo budete chtít – pro toho, kdo se věnuje cyklistice aktivně je to velmi jednoduché, má své zkušenosti a výběr kola bývá často jasný. Naopak ten, kdo dlouhou dobu na kole neseděl nemá v dnešní době jednoduchý výběr, trh nabízí velké množství druhů kol určených k různým účelům.

Základní typy kol:

Horská kola (MTB)


Populární kategorie kol pro nadšence kteří vyznávají jízdu terénem, převážně mimo silnice. Tato kategorie se dále dělí na kola s přední odpruženou vidlicí a celoodpružená, výjimečně se můžeme setkat s horskými koly s pevnou přední vidlicí, v dnešní době je to však spíše rarita. Díky vývoji v posledních letech můžeme za jeden z poznávacích znaků považovat kotoučové brzdy, s ráfkovými brzdami se setkáte u nových horských kol zřídka. Horská kola se dále dělí na různé typy dle zdvihu odpružení, kola s menšími zdvihy (do 120mm) jsou určena převážně k rekreačnímu, sportovnímu nebo závodnímu nasazení, kola s vyššími zdvihy (120-160mm) se řadí mezi kategorii ,"enduro" - tedy biky pro vyznavače náročnějšího terénu. Pro nejnáročnější jízdu z kopce jsou určené sjezdové či freeride kola, díky zdvihům až kolem 200mm si na nich můžete dovolit opravdu velké věci…Není to pouze zdvih odpružení, co rozděluje horská kola na jednotlivé druhy, kola se liší geometrií, typem plášťů, systémem pružení, tvarem a šíří řídítek, materiálem rámů atd. Jedním z charakteristických znaků mountainbiků byly donedávna 26" kola, vývoj nelze zastavit a tak se objevily 29" kola pro něž je charakteristická lepší průchodnost terénem. Horská kola Specialized na prodej zde.
Horské kolo Specialized

Krosová kola a trekingová kola


Správná volba pro ty, kteří chtějí kolo na výlety a do lehčího terénu s převahou zpevněných cest a cyklostezek, charakteristické jsou 28" ráfky s užšími plášti s nevýrazným vzorkem o šíři kolem 30-40mm, vzpřímený pohodlný posed. Na rámech naleznete navářky pro nosiče, blatníky, stojánky apod., trekingová a krosová kola často bývají takto již vybavena. Převody těchto kol se podobají horským kolům, díky tomu se vypořádají i s kopcovitým terénem. Krosová kola se od trekingových liší sportovnějším pojetím, hrubším vzorkem plášťů pro lepší adhezi v terénu. Krosová a trekingová kola Specialized na prodej zde.
Trekingové kolo Specialized

Městská kola


Tato kategorie kol nebyla dříve tak rozšířená jako dnes, poptávka našich zákazníků jasně dokládá zájem o kolo jako dopravní prostředek – význam městského kola není třeba ani laikům podrobně představovat. Nechte svého plechového miláčka doma a oddejte se svobodě pohybu napříč parkem, stresu za volantem jste si už užili dost! Nabízíme městská kola mnoha typů, od základních s jedním převodem po sofistikované řešení planetové převodovky v náboji, s blatníky či bez nich, s koly o rozměrech 26" nebo 28". Pro městské kola je typická jednoduchost vzhledu, hladší pláště, pohodlný vzpřímený posed, kryty řetězu pro možnost jízdy v nesportovním oděvu. Městská kola Specialized na prodej zde.
Městské kolo Specialized

Silniční kola


Sportovní, závodní jízda. Říká se, že cyklistika je jen jedna… Ti, kdož okusili kouzlo silničního kola o tom vědí své. Levnější kola v cenách kolem 15-20 tis. korun bývají více orientována na komfort, pohodlí. Dražší silniční kola jsou zaměřeny na sportovní cyklisty, mají delší posed, rychlost z nich doslova vyzařuje. U silničních kol je patrný obrovský technologický pokrok zpracování materiálů, špičkové kola váží kolem 6-7kg při zachování neuvěřitelné tuhosti, díky vývoji však dokáží nabídnout nebývalý komfort. Charakteristická jsou 28" kola, hladké pláště nebo galusky o šíři 19-25mm a nízko položená zahnutá řídítka (berany). Trh nabízí také tzv. Fitness kola jež jsou od silničních odvozené a liší se rovnými řídítky, posed na těchto kolech je vzpřímený a pohodlnější. Silniční kola Specialized na prodej zde.
Silniční kolo Specialized

Street kola & BMX


Velice oblíbená kola zejména u mládeže, vyjadřují svým pojetím určitý životní styl. Jsou zkonstruována pro jízdu na rampách, skoky a triky se na žádných jiných kolech nedají kvůli geometrii provádět lépe, mají zesílené ráfky většinou 20", můžeme se však setkat i s 26" variantami odvozených od horských kol. Tato kola si vystačí s jedním převodem, často mívají jednu nebo žádnou brzdu kvůli provádění triků – přední brzda by vadila při protáčení řídítek. BMX a Freestyle kola Specialized na prodej zde.
Street a BMX kolo Specialized

Dámská kola


Dámská kola jsou dostupná ve všech výše uvedených kategoriích. Jsou plně přizpůsobena ženám s ohledem na jinou stavbu těla žen; mají odlišnou geometrii rámu (kratší, níže položenou), tenčí gripy, odlišně tvarované sedla, měkčí pružiny ve vidlicích kvůli menší váze žen a v neposlední řadě kratší kliky – alespoň tak je tomu v případě kol Specialized. Samozřejmostí je designové přizpůsobení ženám…
Dámské kolo Specialized

Dětská kola


Kola pro začínající cyklisty jsou přizpůsobené potřebám dětí – mají kryty řetězu, pro nejmenší jsou k mání balanční kolečka (ve velikostech 12" a 16"). Výběr kola – velikost v palcích 12/16/20/24 zde na rozdíl od kol pro dospělé znamená průměr kol a k nim přizpůsobenou velikost rámu, k dostání jsou v chlapeckých a dívčích provedeních. Velikost dětského kola je potřeba pečlivě zvážit, nedoporučujeme nákup výrazně větších kol rodičům zastávajících názor, že do velikosti kola dítě "během pár let" doroste. Dětská kola Specialized na prodej zde.
Dětské kolo Specialized
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více o informací cookies. Souhlasím.